ADMECH

Jak budować urządzenia w oparciu o system LEANTECHNIK

                    W poprzednim artykule przedstawiliśmy czym są moduły liniowe LEANTECHNIK oraz w jaki sposób połączenie precyzyjnej prowadnicy i listwy zębatej pozwala na więcej. Tym razem skupimy się na tym jak przekuć cechy budowy tych elementów na funkcje w urządzeniach przemysłowych.

LEANTECHNIK Lifgo czyli napęd i prowadnica w jednym komponencie

Poniższy film świetnie pokazuje sposób budowy oraz możliwości rozbudowy systemów LEANTECHNIK na przykładzie modelu Lifgo.

Warto zwrócić uwagę na specjalny kształt prowadnicy ze zintegrowaną listwą zębatą. Jej specjalny kształt pozwala na przenoszenie obciążeń w formie momentów gnących i sił poprzecznych. Dzięki zoptymalizowanej wielkości modułów liniowych i listew, można dobrać takie rozwiązanie, które będzie zarówno szybkie (przyspieszenia do 50 m/s2 oraz prędkości do 3 m/s) jak i  wytrzymałe. Linia produktów Lifgo jest w stanie przenosić momenty gnące od kilkuset do kilku tysięcy Nm (zależnie od kierunku działania momentu gnącego).

          Szczególnym przypadkiem zastosowania serii Lifgo jest wersja Double gdzie jednym serwosilnikiem i modułem liniowym możemy zbudować system rozsuwania lub ściskania, projektując wydajny i szybki chwytak. Poniżej dwa rozwiązania tej serii:

                         Ilustracja 1. Od lewej Lifgo 5.1 Linear Double z prawej Lifgo 5.1 Double (różnica to obecność płyty mocującej nad listwami prowadnic).

Na ilustracji powyżej widoczne są dwie wersje modułów LEANTECHNIK Lifgo Double, różnią się one sposobem mocowania. Wersja z lewej strony służy do mocowania listew do płyt lub profili, gdzie moduł liniowy przemieszcza się po jednej z listew i powoduje ruch drugiej.

W wersji z prawej strony moduł liniowy zamocowany jest nieruchomo np. do ramy maszyny, a poruszane są listwy. Drugie rozwiązanie może być wykorzystane jako chwytak lub element regulowanych band bocznych. Pierwsze lepiej sprawdzi się jako układ regulacji np. rozsuwanych osi w układach Pick&Place czy ruchomych podestów – szczególnie w połączeniu z drugim takim układem spiętych razem wałem pośrednim.

LEANTECHNIK lean SL czyli rozwiązania napędowe

Moduły linii lean SL służą rozwiązaniu problemu przeniesienia napędu. Ich konstrukcja nie jest przystosowana do przenoszenia sił poprzecznych oraz momentów gnących. Idealnie sprawdzi się tam, gdzie potrzebujemy zaaplikować ruch, a prowadzenie i support obciążenia zrealizowany jest w innych sposób. Na poniższym filmie idealnie widać róznicę w rodzaju prowadnicy względem wersji Lifgo oraz budowę serii lean SL.

Idealne połączenie to wykorzystanie serii Lifgo i lean SL w jednej aplikacji. Na rysunku poniżej przedstawiamy, jak można wykorzystać wytrzymałe i odporne na momenty gnące i siły poprzeczne moduły serii Lifgo w systemie podnoszenia. Sterowanie tymi modułami można zlecić serii lean SL, które połączone ze sobą za pomocą sztywnych wałów pracują synchronicznie oraz wykorzystują do pracy tylko jeden serwo silnik i przekładnię lub siłownik liniowy. Całość może wyglądać tak:

                         Ilustacja 2. Możłiwości systemu LEANTECHNIK. Moduły lean SL jako układ przeniesienia napędu silnikiem (u góry) lub siłownikiem (na dole).

Dodatkowe elementy pozwalające tworzyć jeszcze więcej!

Widoczne na powyższym rysunku wały, przeguby oraz adaptery to tylko niewielka część akcesoriów, jakie można wykorzystać do budowy maszyn z wykorzystaniem systemu LEANTECHNIK. Poniżej przykładowy widok rozstrzelony innych podzespołów, wchodzących w skład tego systemu:

                         Ilustracja 3. Akcesoria systemu LEANTECHNIK na widoku rozstrzelonym.

Przedstawione na ilustracji powyżej akcesoria, pozwalają budować różne skomplikowane układy napędowe w prosty sposób. Odpowiednio dobrane i dopasowane do siebie elementy skonfigurowane są tak, aby przenosiły odpowiednie obciążenia, cechowały się niską inercją oraz wysoką sztywnością. Dzięki nim można budować bardzo szybkie i dynamiczne urządzenia, których trwałość można liczyć w latach eksploatacji.

Rozwiązania LEANTECHNIK są na tyle wytrzymałe i pozwalają na tak wiele, że do większości aplikacji takich jak przenośniki Pick&Place, układy pozycjonowania dla linii zautomatyzowanych, systemy podnoszenia lub całe ciągi produkcyjne w których potrzebny jest ruch, wystarczy jeden system. 

Podsumowanie

System LEANTECHNIK ma wiele ciekawych zastosowań, stosowanych tam, gdzie liczy się żywotność, szybkość i precyzja pracy. Idealnym środowiskiem są maszyny budowane z myślą o przemyśle Automotive. 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Inżynierami Sprzedaży, którzy pomogą dobrać odpowiednie komponenty i odpowiedzą na wszystkie pytania odnośnie możliwości zastosowania produktów LEANTECHNIK w Państwa maszynach.

Produkty: 

Moduł liniowy na listwie zębatej Lifgo I Modł liniowy na listwie zębatej Lean SL

Artykuły powiązane: 

Aplikacje podnoszenia dzięki komponentom LEANTECHNIK

Jak budować precyzyjne układy pozycjonujące