ADMECH

Aplikacje podnoszenia dzięki komponentom LEANTECHNIK

                    Kontynuując serię publikacji dotyczącą Modułów liniowych LEANTECHNIK, dziś uzupełniamy przekazaną już wiedzę o przykłady konkretnych zastosowań np. dla branż automotive czy też spawalniczej.

Systemy podnoszenia wykorzystywane są w fabrykach, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń i usprawniać procesy produkcyjne. Wielopoziomowe stanowiska montażowe pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie mocy i miejsca. Można wykorzystać je również do składowania gotowych wyrobów oraz budować urządzenia obsługujące magazyny wysokiego składowania.

Modułowe systemy napędowe LEANTECHNIK pozwalają na budowę wydajnych i trwałych układów podnoszenia. Dzięki przemyślanej konstrukcji i kompaktowej budowie otrzymujemy bardzo wydajne i trwałe rozwiązanie, które cechuje się wysoką sztywnością, powtarzalnością i precyzją ruchu.

LEANTECHNIK w aplikacji podnoszenia na stanowisku montażowym

Aplikacja windy jest typowym przykładem systemu podnoszenia, jakie można spotkać w warunkach przemysłowych. Często łączone są one z przenośnikiem lub obrotnikiem, który odpowiada zmianę lokalizacji produktu. Można do tego celu wykorzystać opisywane wcześniej systemy Pick&Place lub inne formy chwytaków. Poniżej aplikacja stanowiska montażowego nadwozi samochodów.

           Ilustracja 1. Rama stanowiska montażowego nadwozi samochodowych z wykorzystaniem kolumnowego systemu podnoszenia z rozwiązaniami Lifgo.

Czterokolumnowy podnośnik ramowy służy do pewnego mocowania nadwozi samochodowych do procesu montażu podzespołów. Solidna rama unoszona jest za pomocą 4 podwójnych listew zębatych znajdujących się na każdej z kolumn. Całość napędzana jest tylko dwoma serwosilnikami, które za pośrednictwem przekładni oraz sztywnych wałów transmitują moment obrotowy na lewą i prawą kolumnę jednocześnie.

Żółte strzałki wskazują na moduły Lifgo Linear, których napęd odbywa się przy wykorzystaniu oddzielnych serwosilników. Całość jest prostym i szybkim (do 3 m/s) rozwiązaniem, które cechować się może bardzo wysoką dynamiką pracy (przyspieszenia do 50 m/s2). Szybkość i dynamikę pracy można wykorzystać do skrócenia czasów produkcyjnych. Idealnie pokazuje to aplikacja podnoszonej ramy spawalniczej, poniżej.

Aplikacja podnoszonej ramy spawalniczej

          Ilustracja 2. Podnoszona rama spawalnicza, z automatycznie sterowanymi dociskaczami pneumatycznymi.

Dzięki automatyzacji, proces spawania może być szybki i wydajny. Podnoszenie ramy za pomocą modułów Lifgo Linear sprzężonymi ze sobą wałami (żółte strzałki) pozwala wykorzystać tylko dwa serwosilniki. W takich aplikacjach szybkość pracy jest nieoceniona, a harmonijkowe osłony listew zębatych dbają o trwałość i zapobiegają przyklejaniu się odprysków spawalniczych.

Aplikacje podnoszenia dla magazynowania

Kolejnym miejscem, w których można z powodzeniem wykorzystać moduły LEANTECHNIK są aplikacje wspomagające magazynowanie. Można dzięki nim budować windy elektryczne na kształt wózków widłowych oraz automatyczne systemy składowania i magazynowania. Poniżej dwa przykłady takich rozwiązań:

          Ilustracja 3. LEANTECHNIK w służbie systemom magazynowym

Na powyższym rysunku widzimy z lewej strony wieżę magazynową z miejscem na gotowe wyroby lub półfabrykaty do produkcji. Żółta strzałka wskazuje na serwosilnik spięty z przekładnią oraz moduł liniowy, którego listwa zębata zabudowana jest w ramie. Na ruchomej tacy może znajdować się chwytak lub układ Pick&Place, który ułoży wyrób na półkach wieży.

Z prawej strony widzimy aplikację wózka widłowego do składowania palet, który może, po zamocowaniu na układzie X-Y pełnić rolę autonomicznego robota w magazynach wysokiego składowania. Zastosowanie modułów liniowych Lifgo oraz wózków prowadzących zapewni wymaganą sztywność i wytrzymałość konstrukcji. Sterowanie jednym silnikiem spiętym z przekładnią pozwala dowolnie ustalać dynamikę ruchu zależnie od masy i rodzaju transportowanego towaru.

Podsumowanie

Dzięki systemowi LEANTECHNIK realizacja ruchów podnoszenia w wydajnych aplikacjach może być prosta. Odpowiednio zaprojektowane i obliczone elementy tej serii można bardzo łatwo i pewnie dopasować do niemal dowolnej aplikacji.

Masz pomysł na aplikacje, ale nie jesteś pewien, jakiego rozwiązania użyć? Potrzebujesz wsparcia przy projekcie? Skontaktuj się z naszymi Inżynierami Sprzedaży, którzy w oparciu o swoją wiedzę praktyczną i parametry techniczne sprawdzone w setkach testów, pomogą dopasować optymalne rozwiązanie dla Ciebie.

 

Artykuły powiązane: 

Jak budować urządzenia w oparciu o system LEANTECHNIK 

Jak budować precyzyjne układy pozycjonujące