ADMECH

Komponenty LEANTECHNIK w precyzyjnych układach pozycjonujących

                          Modułowy system napędowy LEANTECHNIK czyli rozwiązanie modułu napędowego poruszającego się po precyzyjnej listwie zębatej to wysoka dokładność oraz sztywność przy zachowaniu prostoty budowy. W wersji Lifgo Excentric luz pomiędzy listwą zębatą a modułem liniowym może być regulowany. Pozwala to zwiększyć precyzję pracy układu przez redukcję luzu międzyzębnego pomiędzy listwą a kołem zębatym modułu liniowego.

W tym artykule pokażemy w jaki sposób można budować układy pozycjonujące, które wykorzystywane są w branży Automotive do produkcji nadwozi pojazdów. Dopuszczalne wysokie momenty gnące oraz sztywność modułów LEANTECHNIK pozwalają na precyzyjne ustalanie np. ramion zgrzewających. Zastosowanie w tej branży uniwersalnych komponentów pozwala na dostosowanie procesu produkcyjnego do różnych modeli pojazdów na tej samej linii produkcyjnej.

3 osiowy system pozycjonowania na bazie LEANTECHNIK

Podstawa układu pozycjonowania czyli regulacja przesuwu dla osi X-Y wygląda jak na grafice poniżej:

                            Rysunek 1. Podstawa układu pozycjonowania – układ napędowy dla osi X-Y.

Na rysunku powyżej przedstawiony jest układ regulacji. Żółte strzałki wskazują na moduły napędowe Lifgo, które napędzane są jednym serwosilnikiem i spięte ze sobą wałem pośrednim – jest to układ regulacji osi X. Niebieskim kolorem zaznaczony jest moduł nie napędowy, który stanowi support dla płyty, na której zamontowany jest układ napędowy dla osi Y.

Napęd osi Y realizowany jest za pomocą jednego serwosilnika i modułu napędowego wskazanego pomarańczową strzałką. Trzy pozostałe moduły, zaznaczone niebieskim kolorem stanowią support dla kolejnej płyty montażowej, na której można zamontować układ regulacji dla osi Z tworząc tym samym 3 osiowy układ pozycjonujący.

Widoczny na rysunku poniżej trzyosiowy układ pozycjonowania zawiera w sobie podstawę dla osi X-Y, która zapewnia ruch poprzeczny oraz ruchomą oś Z wskazaną zieloną strzałką. W tej aplikacji komponenty pobierane są ze szczytu osi Z, a następnie chwytane elementem zamocowanym na module Lifgo i wykorzystywane dalej w procesie produkcyjnym (elementy wykonawcze nie są widoczne na wizualizacji).

                            Rysunek 2. Trzyosiowy układ regulacji wykonany na modułach Lifgo.

Gotowy 3 osiowy moduł pozycjonujący LEANTECHNIK AFP

Do zastosowań oprzyrządowania i układów regulacji dla systemów montażowych przygotowano gotowy zestaw LEANTECHNIK AFP. Występuje on w kilku wersjach rozmiarowych i zawiera w sobie gotowy układ napędowy wraz z silnikami. Całość może być wykorzystywana jako gotowy element wspierający np. ściskanie sprężyn do montażu kolumn McPhersona. Regulowane wszystkie osie układu AFP pozwalają na wykorzystanie ich w wielu różnych zastosowaniach i idealnie sprawdzą się również w mniejszych zakładach produkcyjnych, gdzie ważna jest elastyczność produkcji. Całość wygląda jak poniżej:

                            Zdjęcie 1. Przykład układu AFP z serwosilnikami i osłonami osi zabudowane na solidnej ramie i gotowe do adaptacji na linii.

Podsumowanie

Wysoka precyzja wykonania oraz specjalna konstrukcja modułów LEANTECHNIK pozwalają na wykorzystanie ich w dokładnych rozwiązaniach przemysłowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby budować bardziej rozbudowane układy niż zaprezentowane powyżej. Modułowa konstrukcja jest w tym wypadku nieoceniona i pozwala na łatwą rozbudowę elementów zbudowanych na systemie LEANTECHNIK.

Trwałość komponentów LeanTechnik można liczyć w latach bezawaryjnej pracy w systemie 3 zmianownym przez 365 dni w roku. Po więcej informacji zapraszamy do zakładki produktowej oraz do naszych Doradców Technicznych, którzy pomogą w doborze optymalnego rozwiązania.

Powiązane artykuły:

Aplikacje podnoszenia dzięki komponentom LEANTECHNIK

Jak budować urządzenia w oparciu o system LEANTECHNIK